Yoga Yapmanın 10 Sağlık Faydası

Yoga, 5000 yıldan beri var olan antik bir Hindu disiplinidir. Vücut duruşları, meditasyon ve nefes kontrolü uygulamasıdır. Yoga kelimesi ‘birlik anlamına gelir.

Yoga Yapmanın 10 Sağlık Faydası

Yoga, 5000 yıldan beri var olan antik bir Hindu disiplinidir. Vücut duruşları, meditasyon ve nefes kontrolü uygulamasıdır. Yoga kelimesi ‘birlik anlamına gelir. Yoğunluk ve yönteme göre değişkenlik gösteren 100'e kadar farklı eğitim türü vardır, ancak hemen hemen hepsi solunum egzersizlerinin temellerini ve basit meditasyonun yanı sıra farklı kas gruplarını geren ve esneten pozlar ve pozlar içerecektir. Peki neden bu kadar iyi? İnkar edilemez ve olağanüstü genel egzersiz ve sağlık yararları. Sadece aşağıda nedenlerini görmek!

1. Artan Kas Gücü ve Tonu
Yoga yapanlar aslında oldukça güçlü. Bugün toplum, sadece ağır bir kardiyovasküler egzersiz ile birlikte demir pompalamanın size güç vereceğini düşünüyor. Ancak çeşitli poz kombinasyonlarında veya kayış, destek ve top kullanıldığında gereken kontrol aynı ağırlıkta olduğu gibi ağırlık ve ağırlık olarak tuttuğunuz için ağırlıklar kadar tonlama ve güç artırıcıdır. Düzenli antrenmanla ve kendini pozisyonda tutabilmek için, göbeğin, sırtın, kolların ve bacakların kaslarını kuvvetlendirirsin.

2. Artan Esneklik
Yoga uygulamak esnekliğinizi artırır. Esasen kaslarınızı geriyorsunuz, ne kadar uzarsanız, o kadar uzarlar. Çoğu insan, sıkı bir kasın kızgın bir kas olduğunun farkında olacaktır. Germe ve kas uzatma yeteneğine sahip olmak çok faydalıdır. Gerginlik ve kan akışını serbest bırakır, baş ağrısı veya stres riskini azaltır ve hareket alanınızı arttırır. Bu egzersizler aynı zamanda, esas olarak tekrarlama ve kontrol ile ilgili olduğu için kasta da fazla çalışmaz. Düzenli uygulama ile esnekliğinizde iyileşme göreceksiniz.

3. Enerji Seviyeleri
Vücudun enerji seviyeleri arttıkça, Cortisol adlı bir hormona karşı alçaksanız, o zaman enerji konusunda düşük olursunuz. Yoga konusunda bu kadar etkileyici olan, Cortisol seviyelerini arttırmaya yardımcı olabileceği ve sonrasında yorgunluğu azaltacağı. Yoga yapmak esasen vücuda egzersiz yaparak detoks yapmaktır. Kasları gerdiğinizde, vücuttaki toksinleri durulayarak iç organlarınıza masaj yaparsınız. Enerji seviyeleriniz derhal artırılır, yeni oksijen alır ve vücudunuzu genel olarak canlandırır.

4. Geliştirilmiş Solunum

Solunum sistemi, akciğerlerden, bronşiyal tüpten ve burundan ve ayrıca gırtlak, farenks ve trakea gibi hava kanallarından oluşur. Konuşabilmenin yanı sıra, vücuda oksijen verilmesi ve karbondioksiti vücuttan atmaktan da sorumludur. Yogada nefes alıştırmaları gevşeme ve sakinlik sağlar, ancak aynı zamanda mükemmel solunum dayanıklılığı geliştirir. Buradan solunum sistemini etkileyen alerjenlerin tedavisine yardımcı olabilir. Stres ayrıca solunum sistemini de etkileyebilir. Bu ancak pratikte yapılır ve nefes almada veya alerjik reaksiyonlarda sorun olduğunda tıbbi görüş önerilir.

5. Düşük Etki ve Kilo Kaybı
Düşük etkili bir spor arayanlar için Yoga, eklemler üzerinde herhangi bir etki bırakmadığından mükemmeldir. Bu, artrit veya diğer eklem iltihaplı hastalıkları olanlar için idealdir. Genelde yeteneklerinize daha iyi uyması için hareketlerde değişiklik yapabilirsiniz. Düşük etkili yoga eğitimini dengeli bir diyetle birleştirmek de kilo kaybına katkıda bulunacaktır. Kardiyovasküler bir antrenman olmasa da, vücudunuz hala çok çalışıyor, bu da bazı vücut yağlarını düşürmek için kendini ödünç veriyor.
6. Metabolizmanın dengelenmesi
Metabolizmanızı arttırmak mı istiyorsunuz? Yoga da bundan yararlanabilir. Hareketteki veya yaşamdaki aktivitedeki çoğu artış metabolizma hızını artırabilir. Yoga her şeyi içine aldığından, vücudunuzun ve zihninizin tüm yönlerini çalıştırarak, sisteminizi dengelemek, metabolizmanızı dengelemek demektir. Metabolizmanız temelde vücudunuz, tükettiğiniz yemeği enerjiye dönüştürür. Organların detoksunu yapmak için sindirim, temiz, sağlıklı kan dolaşımı ve kalorileri yakmak için kas ile yapılan oldukça karmaşık bir biyomedikal işlemdir. Ne kadar çok yakarsanız, metabolik hızınız o kadar artar ve bu kalorileri yakmak için tekrar çalışabilir.

7. Dolaşım Sağlığı
Dolaşım sisteminiz, vücudunuzdaki oksijen, kan akışı, hormonlar ve besinlerden sorumlu olan bir damar ve organ ağıdır. Ayrıca kalp-damar sistemi olarak adlandırılan kalp, akciğerler ve sistemik otoyollardan oluşur. Nefes alma teknikleri, kontrollü konumlandırma ve kas hedefleme egzersizleri nedeniyle, yoga bu sistemlerin her üçünde aynı anda çalışır ve kardiyovasküler sağlığınıza büyük yarar sağlar. Yogaya devam ederken daha yoğun bir kardiyo egzersizine ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, formatı daha yüksek olan Power Yoga gibi deneyebileceğiniz özel türler vardır.

8. Yaralanma Koruması
Yoga vücudun her yerine çalıştığından, vücudunuzun diğer antrenmanlar tarafından el değmemiş bölgelerini etkileyebilir. Bu, unutulmuş alanlara dikkat edildiğinden emin olarak sizi yaralanma sürprizlerinden korur. Sorunlu alanlara gelince, bunları düzenli olarak çalışır, bu nedenle daha az yaralanma olasılığı vardır. Sadece yaralanma koruması değil, aynı zamanda yaralanma kurtarma da. Yapabileceğiniz spesifik restoratif yoga kursları vardır, bu da yaralanmanızı restorasyona ve ilerideki yaralanmalardan korunmaya yönlendirir.

9. Atletik Performans
Yoganın atletik performans için iyi olduğu gerçeğinin ardındaki düşünce, düzenli atletik antrenmanınızı yoga ile değil, aynı zamanda atletik gelişim için yoga antrenmanını değiştirmektir. Yoga zindeliğin pek çok yönünü iyileştirdiğinden, yaptığınız diğer antrenmanları çok daha etkili hale getirecektir. Gücünde bir artış, öncekinden daha fazla odaklanma, daha iyi dayanıklılık ve denge ve iç huzurunuz olacak. Takım sporları veya Olimpiyat yarışmasındaki birçok sporcu, antrenman programlarının bir parçası olarak yoga yapıyor.

10. Stres Yönetimi
Stres vücutta birçok yönden ve birçok alanda kendini gösterebilir. Kaslar gerginleşir, sırt veya boyun ağrısı, baş ağrısı, uyku problemleri, konsantrasyon eksikliği. Yoga yaparak ve nefes ve meditasyon tekniklerini kullanarak, stres seviyenizi yönetmek için beceriler geliştiriyorsunuz. Vücuttaki harika fiziksel faydalar yoga çimentolarının yanı sıra, aklınız da bu faydaları alıyor. Meditasyon ne kadar kolay olursa, gün boyunca o kadar fazla uygulayabilirsiniz.