Solunum Sistemi

Nefes. Uykunda yapman çok kolay. Solunum, bilinçli bir çaba göstermeden yapabileceğimiz bir işlev olsa da, çok fazla parça içerir.

Solunum Sistemi

Nefes. Uykunda yapman çok kolay. Solunum, bilinçli bir çaba göstermeden yapabileceğimiz bir işlev olsa da, çok fazla parça içerir. Solunum sisteminin en önemli kısımlarından biri, iki tanesine sahip olduğunuz ciğerlerdir. Göğsünde çok yer kaplıyorlar. Göğüs kafesi akciğerleri korur. Altlarındaki kas diyaframdır. Diyafram havanın solunmasını ve solunmasını sağlar.
 
Ağzınızdan ve burnunuzdan hava çekiyorsunuz. Hava daha sonra uygun bir şekilde adlandırılmış nefes borunuzdan aşağı iner. Hava ciğerlerinizi doldurmadan önce küçük tüylerden süzülür. Kırmızı kan hücreleri, akciğerlerden oksijen toplar ve onu vücudun her yerine taşır. Bu aynı hücreler, bir atık gaz olan karbondioksit toplar ve ekshalasyon için akciğerlere geri gönderir. Vücudunuz aktif olduğunda, kaslarınız daha fazla oksijene ihtiyaç duyar. Bu yüzden kaçtığında daha çok nefes al. Vücudunuz, kaslarınızın ne kadar oksijene ihtiyaç duyduğunu veya ihtiyaç duymayı öngördüğünü düzenliyor.