Sindirim Sistemi

Sindirim sistemi, yediğiniz yiyeceği enerji ve besin maddeleri için kullanabileceği parçalara dönüştürür. Yiyecekleri parçalamak için kimyasal ve mekanik işlemler kullanır.

Sindirim Sistemi

Sindirim sistemi, yediğiniz yiyeceği enerji ve besin maddeleri için kullanabileceği parçalara dönüştürür. Yiyecekleri parçalamak için kimyasal ve mekanik işlemler kullanır. Mekanik bileşen, dil ile dişler arasındaki yiyecekleri çiğneyen çiğneme içerir. Kimyasal bileşen tükürük, mide asidi ve sindirim enzimlerini içerir. Gıdanın besinleri emildikten sonra, ortaya çıkan atık ürün atılır.
 
Tükürüğün, gıdanın parçalanmasına yardımcı olan kritik akışkanlardan biri olduğunu belirttik. 800 ile 1000 arasında küçük tükrük bezi olduğunu biliyor muydunuz? Bu sayı, ağızdaki üç ana tükürük bezi çiftinin üstündedir. Tükürük sadece yiyecekleri sindirmez. Ayrıca diş sağlığının korunmasında önemli bir rol oynar. Yatmadan önce dişlerinizi fırçalamanın önemli nedenlerinden biri de ağızlarımızın gece tükürük üretmemesidir. Bu, akşam yemeğinden kalan bakterilerin tahribata neden olma zamanı olduğundan, dişlerinizi boşluklara karşı daha savunmasız hale getirir.