Örtü Sistemi

Bütünleşik sistem temel olarak vücudun “dış” kısmındaki tüm parçaları ifade eden süslü bir terimdir. Bu parçalar - saç, tırnak ve cilt - vücudu dışarıdan gelebilecek hasarlardan korur.

Örtü Sistemi

Bütünleşik sistem temel olarak vücudun “dış” kısmındaki tüm parçaları ifade eden süslü bir terimdir. Bu parçalar - saç, tırnak ve cilt - vücudu dışarıdan gelebilecek hasarlardan korur. Korumanın yanı sıra, integumenter tabaka su geçirmezliğe ve sıcaklık kontrolüne katkıda bulunur. Bu katmanın en büyük kısmı cilt. Aslında, cilt tüm vücuttaki en büyük organdır. Derinin kendisi iki doku katmanından oluşur: epidermis ve dermis. Epidermiyi kabuğumuz olarak düşünebilirsiniz. Dermis, bezleri, folikülleri, sinir uçlarını ve daha fazlasını içeren daha kalın bir katmandır.
 
Derinin amacı ve tüm ekleri basit görünebilir, ancak aslında göründüğünden daha karmaşıktır. Sadece bulaşıcı organizmaları dışarıda tutmakla kalmaz, aynı zamanda hidrasyon ve yağın içeride kalmasını sağlar. Cildin diğer bir önemli amacı güneş ışığını D Vitamini içinde sentezlemektir.
 
Vücudun diğer sistemleri gibi, bazı koşullar da tam anlamıyla integümenter sistemi hedefleyebilir. Kızarıklıklar, güneş yanığı, akne ve egzama gibi şeyler, özellikle integumanter tabakadaki olayların örnekleridir.