Ağız Kuruluğu

Ayrıca, xerostomia olarak da bilinen kuru ağız, ağzınızın yeterli tükürük bulunmadığı bir durumdur. En sık rastlanan neden bez arızasıdır. Bezler, stres, ilaç, sinirlilik veya otoimmün bozukluklar nedeniyle arızalanabilir.

Ağız Kuruluğu

Ayrıca, xerostomia olarak da bilinen kuru ağız, ağzınızın yeterli tükürük bulunmadığı bir durumdur. En sık rastlanan neden bez arızasıdır. Bezler, stres, ilaç, sinirlilik veya otoimmün bozukluklar nedeniyle arızalanabilir. Sigara içmek de kuruluğun önde gelen bir nedenidir. Sigara içen insanlar ağızlarının daima biraz kuru hissettiğini göreceklerdir.

 

Ağız kuruluğu şişmiş bezler, diş eti hastalığı ve diş çürüğünün artması gibi ağız sorunlarına yol açar. Bu rahatsızlığı olan kişilerin sağlıklı bir oral rutini izlemesi gerekir. Bu düzenli profesyonel temizlik ve dişçiye gezileri içerir. Bir diş hekimi tükürük bezlerini kontrol eder. Tıkanmaları buldukları zaman tükürük akışını uyarmak için onları çıkarabilirler.

 

Ağız kuruluğu rahatsız edici olabilir ve sağlığınız üzerinde ciddi sonuçlar doğurabilir. Kuruluk, ağız dokularını tahriş eder ve bu da enfeksiyona yatkın hale gelir. Tükürüğün faydalı etkileri olmadan diş çürüğü ciddi bir tehdit haline gelir. Dişlerinize ve diş etlerinize özen göstermek genel sağlık için hayati öneme sahiptir.