Dolaşım Sistemi

Ortalama erişkin vücutta yaklaşık 1.5 galon (veya 5.5 litre) kan bulunur. Kan her saniye yenilenir. Kesin olarak, iki milyon yeni kırmızı kan hücresi saniyede.

Dolaşım Sistemi

Ortalama erişkin vücutta yaklaşık 1.5 galon (veya 5.5 litre) kan bulunur. Kan her saniye yenilenir. Kesin olarak, iki milyon yeni kırmızı kan hücresi saniyede. Hepimiz biliyoruz ki dolaşım sistemi tüm vücuda oksijen taşır. Ancak elektrolitleri, karbondioksiti, hormonları ve amino asitleri de taşıdığını biliyor muydunuz?
 
Kan kırmızı hücrelerden, beyaz hücrelerden, trombositlerden ve plazmadan oluşur. Dolaşım sistemi, lenfatik sistemle yakından ilgilidir. Lenf sıvısı vücuttan süzülmüş ve lenfatik sisteme geri dönen plazmadır.
 
Dolaşım sistemi kardiyovasküler hastalıklara eğilimlidir. Örneğin, inme, hipertansiyon ve kalp yetmezliği bu alanları etkiler. Sağlıklı beslenme, egzersiz ve tütün ve alkol alımının kısıtlanması, bunun gibi koşulları önler. Yüksek ve düşük tansiyon gibi belirli koşullar kalıtsaldır. Aile geçmişinizi bilmek önemlidir. Doktorunuza herhangi bir kalp problemi öyküsü hakkında bilgi verin.